Malá divadelní ochutnávka

Divadelní hru Všechno je v zahradě můžete vidět hned v několika českých divadlech. Například v Praze, Pardubicích, Opavě.
Jedná se o černou grotesku, která reflektuje současný životní styl, který je velmi založený na konzumu.
Autorem divadelní hry je významný americký dramatik Edward Franklin Albee, trojnásobný držitel Pulitzerovy ceny, kterého možná znáte prostřednictvím jeho nejznámější divadelní hry „Kdo se bojí Virginie Wolfové?“
Albbe zobrazuje člověka v krizových chvílích samoty, lhostejnosti, přetvářky a lži.
světlo nad oponou

Všechno je v zahradě

O přetvářce a lži je také hra, Všechno je v zahradě. Tuto divadelní hru sice autor napsal v roce 1967, ale její děj se stejně tak hodí do současnosti.
Hra se odehrává na americkém předměstí, kde se lidé ze střední vrstvy předvádějí, kdo má lepší zahradu nebo skleník. Ale dokonalost je jen zdánlivá.
Hlavní hrdinové Richard a Jenny mají problém, na všechen luxus, který je v jejich čtvrti považovaný za standard prostě nemají peníze. Když se najednou objeví tajemná paní Tootheová s pracovní nabídkou pro Jenny. Jedná se o poskytování sexuálních služeb luxusní klientele. Na bazén a nový skleník si vydělá raz dva. Jenny nabídku před Richardem ostentativně odmítá, ale nakonec se rozhodne jinak a tajně práci vykonává. Když to Richard zjistí, je v šoku.
divadelní hlediště
Ale ještě více je v šoku, když zjistí, že si tímto způsobem přivydělávají také manželky jeho přátel a s plným vědomím a schválením svých manželů. Jedná se sice o grotesku, ale konec je v podstatě tragický. Skupinu snobů doplňuje bohatý floutek, který miluje ženy, alkohol a mejdany. Ten se nedopatřením ocitne na zahradní slavnosti, kde skupinka odkrývá karty. I on je v šoku, ani ne tak proto, že se místní dámy prodávají za peníze, ale že se za ně prodává i Jeny, kterou považoval za lepší. Obviní společnost z pokrytectví. Nakonec on, černá ovce čtvrti se stává v podstatě morálně nejméně narušenou osobou.

Doporučené články