Car mnoha profesí

Dalo by se říci, že krutost doprovázela většinu ruských panovníků. A nejen ruských. Jedním z takto proslavených byl i Petr Veliký. Pokud bychom ho ale zaškatulkovali pouze mezi tyrany, pak bychom mu dost ukřivdili. Petr Veliký byl nesmírně pracovitý a také vzdělaný člověk. o   Jeho nástup k moci byl roku 1682 však lemován krví.
o   To ovšem nebylo jeho dílem.
Samotný Petr byl velice všestranný a nadaný. Bavila ho manuální práce. Ve svých dvanácti letech byl zdatným tesařem i kameníkem. Byl skutečně zručným řezbářem dřeva a slonoviny. Co ho nebavilo, bylo paradoxně panování. Petr velice rád cestoval. Chtěl, aby se jeho země přizpůsobila západní kultuře, kterou obdivoval.
–         Několik měsíců strávil v utajení v Nizozemí, kde se věnoval stavění lodí.
–         V přístavu Zaandam pracoval jako lodní tesař.
Stýskal se s významnými osobnostmi jak uměleckého, tak i politického a vědeckého světa. Chtěl, aby vzdělaní a osvícení lidé přijeli do Ruska a pomohli mu modernizovat jeho celkem zaostalou zemi.
královský trůn
 

Byl tesařem i katem

Je až neuvěřitelné, jaká řemesla si ruský car vyzkoušel a některé z nich i docela zdatně osvojil. Zmínili jsme se o lodním stavitelství, tesařství, kamenictví. On byl ale také zručným ševcem, soustružníkem, kovářem. A co je asi nejvíce překvapující, pustil se i do lékařství. Vyzkoušel si některé chirurgické a zubařské zákroky, aktivně se zúčastnil pitev zvířecích i lidských těl, a dokonce si vyzkoušel i práci kata.
o   Proč je tedy označován za krutovládce?
socha muže na koni
–         Své reformy se snažil vnuknout ruskému lidu mnohdy z pozice síly.
Když například chtěl prosadil módu hladce oholených tváří, nechával své vousaté mužiky holit násilím. Nejhorším činem ale určitě zůstává umučení vlastního syna, o kterém se dozvěděl, že proti němu chystá vzpouru. V Rusku měli prostě s těmi vztahy otec – syn asi docela problém.
 

Doporučené články