Rubriky
IT

Počítač a viry

Už kolikrát se mi bohužel stalo, že se mi rozbil počítač. A protože já se vůbec nevyznám v informačním technologiím a taky nevím, jak se pracuje pořádně s počítačem, tak jsem si řekla, že by to chtělo asi nějakého odborníka. Kolikrát ani nevím, proč se mi zrovna rozbije počítač. Vždycky na něm pracuji opravdu pečlivě a opatrně, aby se mi vůbec počítač nebo notebook nerozbil, jenomže ne vždycky se mi tohle všechno podaří. Sama jsem byla velice nešťastná z toho, když mi přítel jednou řekl, že můj počítač napadl nějaký malware a další virus. Tohle samozřejmě informační technologie je velice časté, pokud nemáte velice dobrou antivirovou ochranu v počítači.

Počítač má doma už každý.

Já sice v počítači a taky v notebooku mám ochranný antivirus, ale není většinou tak silný, aby uchránil opravdu před vším možným. Kolikrát mám v počítači v notebooku takové viry, které ani neznám. A to si vzpomínám, že nás na střední škole učili nějaké základní druhy malware a dalších viry, které se týkají právě počítače nebo notebooku a dalších takových podobných zařízení. Takže i když ovládáte skvěle internetovou technologii a informační dovednosti a vyznáte se v počítači, tak samozřejmě jistě víte, že i nejlepší ochrana nemusí vždycky působit na sto procent.

IT chce pořádnou ochranu.

Já sama jsem si řekla, že jestli ještě jednou se mi tohle stane, tak si pořídím nějaký lepší antivirus a taky nějaký lepší systém, co se týče informační technologie. Kolikrát jsem chtěla už tohle nabídnout příteli, jenomže sám přítel mi vždycky řekl, že tohle je všechno předražené. Kolikrát si sestra zaplatila opravdu velice drahou antivirovou ochranu a stejně tam chytla různé malware, že počítač musela dát na opravu. A je to potom velice smutné, když si zaplatíte nějakou službu, která potom nakonec vůbec nefunguje. Kolikrát jsem taky psala nějakou stížnost, ale bohužel vždycky bez úspěchu, vždycky mi ani nikdo neodpoví.

Rubriky
IT

Počítače stále pomáhají

Firemní využití

Výpočetní technika pracuje v opravdu velkém množství firem, protože opravdu s prací pomáhá, takže zaměstnanci dosahují lepší efektivity. Ve finále se tedy pořízení vyplatí, protože investovaná suma se nám postupně vrátí. Samozřejmě u drahých strojů to není za pár dní, ale díky tomu, že pracují klidně každý den, tak se investice postupně vrací. Proto je dobré myslet ve firmách na inovace, abychom se posouvali vpřed, ale zároveň je potřeba propočítat, jestli je to pro nás výhodné.

klávesnice počítače

Základní výpočetní technikou jsou počítače, protože na nich pracují lidé různých pracovních pozicích. Třeba pro takovou účetní je to nepostradatelný pomocník, protože speciální software umí mnoho šikovných funkcí, které mnoho procesů zrychlují a přehledně zobracují data, která zrovna potřebujeme. Když budeme pořizovat počítač pro člověka, který pracuje v náročných 3D programech, tak je zapotřebí, aby měl dostatečný výkon a umožňoval plynulou práci.

Domácnost

Počítače jsou zařízení, jež ocení i běžní lidé, proto jej mají i běžné domácnosti. Ocení jej snad každý, protože má mnoho možností využití. Takový žáci na nich můžou vyhledávat všemožné informace a dělat různé projekty, takže jej budou rozhodně potřebovat. Na tyto práce není zapotřebí mít nijak velký výkon, takže může bohatě stačit klasický notebook, který navíc můžete přenášet. Jestliže však máte rádi herní novinky, tak to bude chtít investovat do něčeho lepšího, přičemž většinou se více k tomuto účelu vyplatí stolní zařízení.

práce u počítače

Výběr je samozřejmě u každého individuální, ovšem u stolních zařízení se dá za rozumný rozpočet poskládat slušné zařízení. Jestliže chcete mít počítač skládaný z jednotlivých součástek, tak by měli dohromady dávat smysl a kompletaci by měl zajišťovat někdo, kdo tomu rozumí, aby výsledek stál opravdu za to. Při dobré péči nám bude sloužit dlouhé roky, přičemž komponenty se dají vyměnit za lepší.

Rubriky
IT

Proč je tak těžké teď získat počítačové komponenty a herní konzole?

Rok 2020 je rokem na který všichni neradi vzpomínáme. Je to doba, kdy svět postihla nezastavitelná pandemie, setkali jsme se s restrikcemi, které nám zakazovali normálně žít. Právě tento rok a celosvětová situace na trhu a v ekonomice poznamenala všechna odvětví. Hlavně tedy svět elektroniky. Lidé se začali doma v karanténě nudit a hledali, jak by se mohli zabavit. Téměř každého napadlo si pořídit herní počítač, notebook nebo rovnou herní konzoli a užít si trochu toho volného času ve virtuálním světě. Tržby streamovacích služeb a herních služeb začaly růst extrémním tempem.

 

herní konzole

 

Právě kvůli tomu, že většina lidí byla doma a měla čas na hraní her se prodej elektroniky zvýšil. Zejména tedy počítačových komponentů a herních konzolí. Jenže světová ekonomika a výrobní podniky odkud materiály na výrobu komponentů pocházely se zastavily právě kvůli pandemii. Většina elektronických komponentů pochází právě z Číny. Proč? Výroba je tam mnohem levnější než kdekoliv jinde na světě. K tomu je tam velké množství podniků, které se specializují na výrobu elektroniky a jiných zařízení.

 

klávesnice

 

 

To byl první kámen úrazu. Dalším problémem bylo, že se zastavil i export. Lodě, letadla a všechna ostatní transportní zařízení se zastavily a kvůli pandemii nemohli vyvézt potřebné výrobky. Díky zvýšené poptávce po elektronice se ukázalo, že se jedná o opravdu velký problém. Lidé museli čekat řady před otevřením elektro obchodu, aby se na ně dostalo a mohli si koupit kus, který chtějí. Dělo se to, že čekalo například 100 lidí před obchodem pouze na 10 kusů konzolí, které dorazily. To způsobilo to, že konzole byly předražené stejně jako počítače a příslušenství k nim. Cena různých komponentů se klidně i ztrojnásobila. Rok 2022 přinesl rozvolnění cen a zlepšil přístupnost herního příslušenství. Sice je stále těžké dostat některé kusy elektroniky, které bychom si přáli, ale bude to snad rok od roku lepší.

Rubriky
IT

IT

Než Vám prozradím, co je IT. Napište si na kousek papíru v bodech, co si myslíte, že IT je. A co si hlavně také pamatujete ze školy.

Počkám v klidu si to napište, klidně si vypněte obrazovku, aby Vás to nelákalo koukat.

A vracíme se k článku. IT je jenom zkratka jinak je to INFORMAČNÍ TECHNOLOGIE. Je to proces, který shromažďuje, vyhledává informace. Popravdě je to chvíle, co jsem vyšla ze školy a taky toho už moc nevím, ale vím, že ten, kdo pracuje s počítačem, tak IT má neustále u sebe a stále ho používá.

Pro ukládání složek, vyhledávání různých informací, schovávání tzv. dat. IT je práce s hardware, software. Popravdě jsem ve škole v IT vynikala, ale někdy tomu tak nebylo. Když jsem měla problém s IT, tak jsem vůbec nevěděla co dělat. Dokonce ani poznámky v sešitě mi nepomohly. Ano, jsem blondýna.

žena se sluchátky Jak si má vynikající žákyně s blonďatými vlasy vypořádat s politou klávesnicí od sladké šťávy? Blondýna? Než, aby přemýšlela tak automaticky šla hned za panem učitelem. Povyprávěla mu, co se stalo a jeho odpověď byla‘‘ Brzo se s tím rozloučíš‘‘. Hmm, začala jsem počítat s tím, že bych si měla pořídit nový počítač, ale náhodou se klávesnice s neustálím vyťukáním písmen vzpamatovala. Zdá se, že je IT odborník a blondýna hloupá. Přesto vyhrála blondýna a učitel koukal. Jenomže toto byl zázrak.  Takže pokud se Vám to také stane, vytrvejte anebo si teď můžete vyměnit klávesnici.

notebook na stoleA jaký se mi stal další příběh v IT? Když jsem dvě hodiny přemýšlela, jak vymazat aplikaci z počítače. Nevyhledala jsem to ani na Google a vůbec nevím proč. Možná to je tím, že jsem tam psala ‚‘‘jak vymazat paměť‘ no ejhle… co my vyjelo? Pořídit si nějaké prášky, postupy cvičení na hlavu apod. Než jsem přišla na to, že se vždy musí psát klíčové slovo toho co konkrétně chci. JAK VYMAZAT APLIKACI Z POČÍTAČE? Tak mi vyjelo, druhým tlačítkem na myši kliknout a dáme odinstalovat. Práce na 3 minuty a mě trvala 2 hodiny. Jak říkám, klasická blondýna.