Proč je tak těžké teď získat počítačové komponenty a herní konzole?

Rok 2020 je rokem na který všichni neradi vzpomínáme. Je to doba, kdy svět postihla nezastavitelná pandemie, setkali jsme se s restrikcemi, které nám zakazovali normálně žít. Právě tento rok a celosvětová situace na trhu a v ekonomice poznamenala všechna odvětví. Hlavně tedy svět elektroniky. Lidé se začali doma v karanténě nudit a hledali, jak by se mohli zabavit. Téměř každého napadlo si pořídit herní počítač, notebook nebo rovnou herní konzoli a užít si trochu toho volného času ve virtuálním světě. Tržby streamovacích služeb a herních služeb začaly růst extrémním tempem.

 

herní konzole

 

Právě kvůli tomu, že většina lidí byla doma a měla čas na hraní her se prodej elektroniky zvýšil. Zejména tedy počítačových komponentů a herních konzolí. Jenže světová ekonomika a výrobní podniky odkud materiály na výrobu komponentů pocházely se zastavily právě kvůli pandemii. Většina elektronických komponentů pochází právě z Číny. Proč? Výroba je tam mnohem levnější než kdekoliv jinde na světě. K tomu je tam velké množství podniků, které se specializují na výrobu elektroniky a jiných zařízení.

 

klávesnice

 

 

To byl první kámen úrazu. Dalším problémem bylo, že se zastavil i export. Lodě, letadla a všechna ostatní transportní zařízení se zastavily a kvůli pandemii nemohli vyvézt potřebné výrobky. Díky zvýšené poptávce po elektronice se ukázalo, že se jedná o opravdu velký problém. Lidé museli čekat řady před otevřením elektro obchodu, aby se na ně dostalo a mohli si koupit kus, který chtějí. Dělo se to, že čekalo například 100 lidí před obchodem pouze na 10 kusů konzolí, které dorazily. To způsobilo to, že konzole byly předražené stejně jako počítače a příslušenství k nim. Cena různých komponentů se klidně i ztrojnásobila. Rok 2022 přinesl rozvolnění cen a zlepšil přístupnost herního příslušenství. Sice je stále těžké dostat některé kusy elektroniky, které bychom si přáli, ale bude to snad rok od roku lepší.

Doporučené články