Každý, kdo si chce v dnešní době splnit sen o vlastním bydlení a na účtu nedisponuje potřebnou částkou, zamíří do banky, kde zažádá o hypotéku. Klasický hypoteční úvěr disponuje velmi příznivou úrokovou sazbou, která je však vykoupena podmínkami samotného úvěru. Americká hypotéka je přeci jenom benevolentnější a peníze z ní můžete čerpat na cokoliv, ovšem je potřeba počítat z vyšší úrokovou sazbou.
Jak dlouho vyřízení hypotéky vůbec trvá?
Rychlost vyřízení úvěru v první řadě nezávisí jenom na bance, ale i na samotném žadateli. Orientační doba je však přibližně měsíc. Během které je potřeba dodat všechny potřebné dokumenty, jako je například výpis z katastru nemovitostí nebo odhad nemovitosti. Řada bank však tyto nezbytnosti zařídí za vás, což je rozhodně více než příjemné. Pokud disponujete účtem v bance, u které navíc žádáte hypotéku, většinou není potřeba dokládat ani výši měsíčních příjmů. Na žadateli tak zbývá doložit pouze dokumenty ve spojitosti s nemovitostí, jako je nákupní smlouva nebo rozpočet výstavby.
Pokud dodáte všechny potřebné dokumenty obratem a navíc patříte mezi bonitní žadatele, na úvěr budete čekat mnohdy daleko kratší dobu. Hladký průběh ovšem vyžaduje, aby veškeré dokumenty obsahovaly všechny potřebné informace a vzájemná spolupráce mezi bankou a žadatelem byla bezproblémová.
Příjem, potřebný pro získání hypotéky
Obecné pravidlo zní, že čím větší je váš měsíční příjem, tím vyšší nabídku na hypotéku můžete dostat. Ovšem není to zase až tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Rozhodující jsou i další faktory:
- Výše hypotéky může být maximálně 90% zástavní hodnoty nemovitosti. S takovou hypotékou se ovšem můžete setkat jen ve výjimečných případech.
- Omezená je i maximální měsíční částka, kterou můžete splácet. Většinou je to 50% měsíčního příjmu domácnosti.