Bankovní vs. nebankovní hypotéky

Hypoteční úvěry asi není zapotřebí příliš představovat, najdeme je v řadě bankovních ale i nebankovních institucí. Jedná se vlastně o vyšší úvěr, který je zpravidla svázán nemovitostí. I díky tomu však tyto úvěrové produkty nabízí dlužníkům zpravidla nejvýhodnější úrok. Ten v současnosti může začít už na 2,87%, což vůbec nelze srovnávat s dlouhodobými spotřebitelskými úvěry, kde se úrok pohybuje vysoko nad 10%. Ovšem vlna inflace zapůsobila i na úrokové sazby a tak se začátkem dubna vše změní. Pojďme si teď ale říci, která hypotéka je vlastně výhodnější.

Podpis smlouvy

  • Úroková sazba

V tomto ohledu vyhrávají bezesporu bankovní hypotéky, které nabízí daleko příznivější úrokovou sazbu než nebankovní společnosti. Ovšem také záleží na okolnostech a historii žadatele. Zatímco nebankovní společnosti žadatele příliš neprověřují, v bankách na vás bude čekat zdlouhavý schvalovací proces. Stále tak přibývá zamítnutých žádostí. I kdyby banky chtěly půjčit každému žadateli, který si přijde do banky pro úvěr, legislativa jim to neumožní. Česká národní banka totiž sleduje veškeré bankovní subjekty a jejich postupy při schvalování úvěrů. I kdyby tedy půjčit chtěly, není jim to dovoleno.

  • Podmínky

V tomto ohledu zase na plné čáře vyhrávají nebankovní hypotéky fahd.cz. Mohou totiž o ně žádat i ti, kteří dostali v bance košem. Povětšinou se jedná o žadatele, kteří mají příliš nízký či špatně doložitelný příjem anebo žadatelé s negativním záznamem v registru dlužníků.

Klíče od domu

Může se však jednat pouze o žadatele, který spadá do jedné z rizikových skupin. Většinou se jedná o student, maminky na mateřské dovolené, rodiče samoživitele nebo důchodce. U těch všech hrozí riziko výpadku příjmu a pro banku nepatří mezi důvěryhodné žadatele. I v tomto případě však může pomoci právě nebankovní společnost. V bance by takoví žadatelé neměli nikdy šanci uspět.

Doporučené články