Co se děje uvnitř počítače

Ne, neposlouchejte, možná zrovna váš počítač žádné zvuky nevydává i v sebevětším tichu. Máte-li nový stroj, může být odhlučněný, tedy jeho krabice. A pokud nemáte ještě starý hard disk, nemá ani co dělat rambajz. Snad mimo ventilátorku. Ale to už jsem přeskočil.  První, co vydává zvuk je právě onen malý motorek a lopatičky. Toto je způsobeno jeho chodem, jak jinak že. Pokud by nešuměly, znamená to, že se ventilátorek netočí a že je zaděláno na problém. Totiž, ono může dojít k přehřátí a tím i pokažení stroje. Takže pozor na to. 

ventilátorek

Druhý a poslední zvuk vydává váš hard disk. Tento název je odvozen z anglického hard čili pevný. Tedy, hard disk = pevný disk. Asi je to proto, že je upevněn napevno v počítači. Ale to je tam skoro všechno, kdyby nebylo tak by to asi moc nefungovalo. No, vynecháme to, prostě pevný disk.  

Jenže on není až tak pevný, jak by se mohlo zdát. Uvnitř se něco hýbe. Z pohledu vizuálního je to nejzajímavější součást počítačů. Vevnitř jsou totiž ukryty placky, ano hodně podobné jako CD nebo DVD a ty se otáčejí. Nad každým jedním se vznáší maličká ručička, nebo, chcete-li ramínko, ve kterém je čidlo. To má za úkol vyhledat a načíst potřebná data, tak jak je mu přikázáno z klávesnice. Nebo data někam umístit, to je jedno. Prostě jeho úkolem je, zapisovat nebo číst data.  

hard disk

Pozor v nových počítačích už jej nehledejte, není tam. Tedy, abych byl přesný, je tam. Ale už nedělá takovou zvukovou paseku. Protože už tam nic nerotuje, nic se tam nekejklá. Data se tam totiž ukládají naprosto jiným způsobem. Tento disk je pevný než pevnější, a je o hodně rychlejší. Také je naprosto tichý.  

Takže pokud neuslyšíte žádný zvuk z vaší PC skříně, nejprve si ověřte, co je uvnitř. Ne pohledem, ale z knížečky, kterou jste asi dostali s vaším strojem. Pokud má váš přístroj moderní osazení, tak není třeba dělat paniku. 

Doporučené články