Všichni je dnes a denně využíváme, ale jak se stalo že počítače známe a jsou pro nás nenahraditelné? První moderní číslicové počítače pochází již z 30. let 20. století a za jejich vynálezce je považován Charles Babbage. Ten sice zemřel v roce 1871, ale vymyslel princip, podle kterého byly první počítače o 60 let později sestrojeny. Kromě něj Babbage navrhl také tiskárnu, která se ale prvního funkčního sestrojení dočkala až v 90. letech minulého století.
Babbagovy návrhy začínaly u tzv. diferenciačního stroje. Již tento stroj, který dokázal vypočítat téměř jakoukoli rovnici na základě zjednodušení a pomocí derivací (odtud derivační stroj), si získal oblibu vědecké společnosti. Od Královské společnosti v Londýně následně získal pro svou další tvůrčí činnost grant. Takto se mohl Babbage přes chyby a nedostatky diferenciačního stroje dostat ke svému dalšímu návrhu, což byl stroj analytický. Tento výrobek už měl dokázat vypočítat každou rovnici a skládal se víceméně ze stejných částí jako dnešní počítač (vstupní zařízení, procesor, paměť, výstupní zařízení). Instrukce o tom, jak se má daná operace vyřešit a také další informace o číslicích, byly do stroje vkládány pomocí děrovaných karet. Ty byly trojího typu: operační, číslicové a variační. Právě operační velely, jak má být daný příklad řešen, číslicové přinášely informace o číselném zadání a variační specifikovaly druh výpočtu. Tento stroj nebyl nikdy sestaven, ale je to ten nejbližší návrh moderního počítače.
Kdybychom se ale zaměřili ještě na vzdálenější historii, nalezneme předchůdce ještě mnohem dříve. Už před 5000 lety se používal nástroj abakus, který měl usnadnit počítání. Přibližně do stejného období spadá také destička, do které se vkládaly kamínky-původní kalkulačka. Postupně byly stroje zdokonalovány až do dnešní podoby, ale jak je vidět, jejich vývoj nebyl vůbec jednoduchý.