Nezříkejte se peněz

Chtěli byste nějakých cirka šest až patnáct tisíc korun, a to dokonce klidně i za pouhých několik hodin či v opravdu extrémním případě dní? Chtěli byste ty peníze jen tak dostat, a to dokonce jenom za to, že se někde budete poflakovat, stravovat se a možná i nocovat na cizí útraty?

zrušenýn let

Zní to docela zajímavě, že? Určitě se najde dost těch, kdo by to brali. A kdo by si z toho klidně udělali i více než prosperující živnost.

A věřte mi, že by tady taková možnost byla. Ovšem jak už tomu tak u lukrativních nabídek bývá, není růže bez trní a abyste dosáhli toho nabízeného, museli byste mít věštecké schopnosti nebo hodně velkou dávku štěstěny.

Taková možnost se vám totiž vyplní, pokud si budete na své cestování kupovat letenky eurounijních, norských, švýcarských či islandských leteckých společností, letenky společností provozujících lety v rámci zmíněných zemí nebo letenky na spoje mířící z některé ze zmíněných zemí kamkoliv mimo tento prostor. A to zásadně na ty spoje, které budou mít vinou je provozujících aerolinií problémy.

Protože budete mít na výše zmíněné peníze nárok, a to v případě výrazného zpoždění nebo zrušení letu. Jak o tom rozhodla evropská regulace 261/2004.

Ovšem stejně jako všude se i zde objeví trable. Protože se zmíněné peníze vyplácejí jen tehdy, jsou-li na vině problémů samy aerolinie, které něco mohly udělat, ale neudělaly. Nesmí se jednat o případy, kdy je na vině zpoždění či zrušení letu počasí, přírodní kalamita, stávka třetí strany, bezpečnostní situace, omezení letového provozu, tedy to, co žádné aerolinie ovlivnit nemohou.

let

A také je třeba smířit se s tím, že se někteří dopravci budou vykrucovat, lhát nebo nebudou vůbec komunikovat, jen aby ušetřili. Takže se možná budete muset co chvíli obracet na právníky, kteří se specializují právě na vymáhání takového odškodnění, kteří si s tím vědí rady, na rozdíl od leckoho z obyčejných lidí. A kteří si nechají – byť až po vymožení odškodného – za své služby zaplatit.

Takže to vlastně zase až tak lukrativní živnost nebude. Ale stejně je hezká představa, že třeba za pár hodin zpoždění dostanete střechu nad hlavou, stravu a dvoutýdenní průměrný plat, ne?

Doporučené články