Střídavá péče a vše kolem ní

Bohužel ne každé manželství nebo vztah vydrží věčnost, a pokud z tohoto vztahu máte děti, je rozchod o to obtížnější. Snad každý rodič chce pro své dítě to nejlepší, ale co je to v tuto chvíli, to je těžké říct. Pokud však děti mají pěkný vztah jak s matkou, tak s otcem, budou chtít s oběma trávit co nejvíce času.

ťastná rodina

Střídavá péče je trend, který se rozšiřuje posledních pár let. Snaží umožnit oběma rodičům stejnou péči o děti a rozprostřít povinnosti mezi oba dva. Tato péče je však hodná jen pro páry, které jsou schopny spolu komunikovat a chtějí pro své děti to stejné. Rozhodně není vhodnou volbou pro rodiče, kteří nemají na své děti dostatek času a nemají též vhodné zázemí pro jejich výchovu. Dále se nedoporučuje u malých dětí cca do 7 let věku.

Naopak překážkou není ani velká vzdálenost mezi rodiči, v tomto případě soud může střídání navrhnout třeba po 14 dnech, aby dítě neustále necestovalo s batůžkem mezi dvěma domovy. Dítě má pak dvě základní školy, které navštěvuje. U každého rodiče má pak své zázemí, oblečení a potřebné věci do školy a může tak s otcem i matkou trávit stejný čas.

Nevýhodou střídavé péče určitě je, že dítě si musí zvyknout na střídavý režim a musí tomu přizpůsobit i svůj volný čas a koníčky. Je nuceno si najít dvojí kamarády a v neposlední řadě se začlenit do dvou rodin, jelikož je předpokladem, že matka s otcem založí další rodiny. Některé děti v dospělosti svým rodičům poděkují, že měly šanci být s oběma, bohužel některé jim to zase vyčtou, protože jim zničili dětství.
zamyšlený chlapec

Rodiče znají své děti nejlépe a v rozhodování o další péči o ně by měli dát stranou zášť a neshody, co měli mezi sebou dříve a uvažovat s chladnou a čistou hlavou. U střídavé péče soud také určuje výživné na děti, ať už oběma rodičům stejné nebo pak jednomu vyšší, záleží na výši doložených příjmů.

Pokud jsou však schopni spolu rodiče normálně fungovat, může soud stanovit, že se mají na všem domlouvat mezi sebou a není jim tedy nic nařizováno. Bohužel takových případů je jen velmi málo.


Doporučené články